ОУ „Свети Иван Рилски“ е одобрено за участие в Процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост BG – RRP – 1.015 „УЧИЛИЩНА СТЕМ СРЕДА“ на стойност от 181 681,49 лв.
Изграждането на STEM центъра има за цел да повиши интереса на учениците и техните постижения в областта на науките и технологиите, като подкрепи създаването на училищни центрове с фокус върху STEM. Те ще предоставят всички необходими условия за провеждането на съвременно и качествено STEM обучение в училище.
STEM центъра ще бъде изграден в следните направления: Природни науки, Зелени технологии и устойчиво развитие, Математика и информатика за начален и прогимназиален етап. Училищната STEM среда е изградена на първия етаж. Оборудвани ще бъдат 6 високотехнологични свързани класни стаи извън STEM центъра.
Създадени са следните зони:
- „Изследователска лаборатория“, която е обособена и към нея има прилежащо хранилище и съдържа STEM направление Природни науки. Пространството включва лаборатории по традиционните природни науки, изучавани в началното и основното образование. В тях учениците ще прилагат наученото в часовете по човекът и природата, компютърно моделиране, технологии и предприемачество, химия и физика за решаването на реални проблеми и ще установят връзките между различните учебни предмети.
- „Учебна работилница“, която съдържа STEM направление Зелени технологии и устойчиво развитие, където ще се използват нови методически похвати от проблемно-базираното обучение, учебни експедиции, симулации.
- „Център за млади изследователи“, която включва направление Математика и информатика. Предметите към които ще е насочена дейността на STEM центъра са: Компютърно моделиране, Математика, Човекът и природата, Технологии и предприемачество и Изобразително изкуство. Избраните учебни предмети дават възможност на учениците да усвояват знанията застъпени в учебната програма, чрез проекто-базирано обучение, работа в екип. Проекто-базираното обучение ще стимулира учениците да бъдат активни, креативни и критични. То ще им помогне да развият ключови компетентности, като комуникация, решаване на проблеми, цифрова грамотност и други. Интердисциплинарния подход ще позволи на учениците да разберат сложните взаимосвързаности между различни области на знанието и да разширят своята перспектива. Дава се възможност за изследване и задълбочено вникване в материята и концепциите, изучавани по отделните дисциплини по природни науки. Учителите ще планират съвместно урочни занятия в началото на учебната година, така че съдържанието да отговаря на учебните програми по различните предмети.